기록조회

  • 1 Anthony Pujades

    CountryFRA

    Swim 00:08:38.51

    Bike00:25:33.68

    Run 00:15:02.72

    Total 00:50:19.06

  • 2 Takumi Hojo

    CountryJPN

    Swim 00:08:39.26

    Bike 00:25:33.33

    Run 00:15:05.63

    Total 00:50:25.06

  • 3 Nicola Azzano

    CountryITA

    Swim 00:08:40.49

    Bike 00:25:32.42

    Run 00:15:15.94

    Total00:50:32.10

ATHLETE FIRST ATHLETE LAST NATIONALITY START NUMBER SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
Anthony Pujades FRA 31  00:08:38.51  00:00:30.86  00:25:33.68  00:00:33.30  00:15:02.72 1  00:50:19.06
Takumi Hojo JPN 1  00:08:39.26  00:00:29.61  00:25:33.33  00:00:37.24  00:15:05.63 2  00:50:25.06
Nicola Azzano ITA 8  00:08:40.49  00:00:31.03  00:25:32.42  00:00:32.25  00:15:15.94 3  00:50:32.10
Alessio Crociani ITA 16  00:08:24.49  00:00:31.49  00:25:47.33  00:00:31.58  00:15:21.66 4  00:50:36.53
Jumpei Furuya JPN 3  00:08:37.78  00:00:32.50  00:25:33.45  00:00:35.81  00:15:29.53 5  00:50:49.05
Max Stapley AUS 25  00:08:35.24  00:00:30.11  00:25:38.93  00:00:34.15  00:15:37.25 6  00:50:55.66
Antoine Duval FRA 20  00:08:42.40  00:00:31.36  00:25:32.10  00:00:38.71  00:15:57.69 7  00:51:22.25
Felix Duchampt ROU 2  00:09:06.67  00:00:28.78  00:26:15.69  00:00:34.88  00:15:04.13 8  00:51:30.14
Lars Holenweger SUI 32  00:08:29.97  00:00:32.72  00:25:39.96  00:00:35.42  00:16:16.45 9  00:51:34.50
Arthur Berland FRA 11  00:08:58.01  00:00:29.23  00:26:22.24  00:00:34.58  00:15:13.46 10  00:51:37.51
Michele Sarzilla ITA 5  00:08:58.74  00:00:33.46  00:26:17.29  00:00:37.12  00:15:14.79 11  00:51:41.38
Fabian Meeusen SUI 33  00:08:35.70  00:00:32.30  00:25:37.15  00:00:36.11  00:16:24.02 12  00:51:45.26
Sergio Baxter Cabrera ESP 7  00:08:56.66  00:00:30.87  00:26:22.95  00:00:34.96  00:15:22.30 13  00:51:47.73
Maciej Bruzdziak POL 24  00:08:41.52  00:00:29.18  00:25:33.71  00:00:38.65  00:16:26.82 14  00:51:49.85
Tamás Tóth HUN 15  00:08:49.68  00:00:33.28  00:26:27.17  00:00:34.70  00:15:29.81 15  00:51:54.62
Delian Stateff ITA 14  00:08:57.64  00:00:35.00  00:26:18.40  00:00:34.58  00:15:30.85 16  00:51:56.45
Martin Sobey CAN 22  00:08:53.28  00:00:29.23  00:26:28.16  00:00:35.64  00:15:30.57 17  00:51:56.87
Nathan Grayel FRA 26  00:09:17.68  00:00:32.62  00:26:36.93  00:00:36.69  00:14:53.39 18  00:51:57.30
John Rasmussen CAN 21  00:08:54.50  00:00:32.03  00:26:24.34  00:00:38.94  00:15:28.23 19  00:51:58.03
Tjebbe Kaindl AUT 18  00:09:07.29  00:00:28.44  00:26:14.03  00:00:37.72  00:15:31.68 20  00:51:59.15
Luke Bate AUS 9  00:09:08.99  00:00:30.07  00:26:49.33  00:00:34.25  00:14:58.04 21  00:52:00.66
Rodrigo Gonzalez MEX 4  00:09:16.80  00:00:27.07  00:26:45.03  00:00:36.51  00:14:57.35 22  00:52:02.74
Ren Sato JPN 6  00:08:56.90  00:00:30.82  00:26:22.71  00:00:37.49  00:15:38.50 23  00:52:06.41
Jawad Abdelmoula MAR 27  00:09:17.22  00:00:31.63  00:26:37.94  00:00:34.38  00:15:07.03 24  00:52:08.18
Guillaume Hay FRA 34  00:09:18.68  00:00:30.40  00:26:38.29  00:00:32.15  00:15:18.34 25  00:52:17.83
Constantine Doherty IRL 23  00:09:18.54  00:00:33.82  00:26:35.35  00:00:33.60  00:15:33.89 26  00:52:35.19
Sébastien Pascal FRA 36  00:09:13.62  00:00:28.60  00:26:47.19  00:00:39.20  00:15:31.32 27  00:52:39.92
Thomas Pietrera FRA 44  00:09:01.00  00:00:32.38  00:26:55.90  00:00:35.11  00:15:36.25 28  00:52:40.62
Simon Viain FRA 17  00:09:16.43  00:00:34.91  00:26:38.25  00:00:38.81  00:15:37.74 29  00:52:46.12
Ji Hwan Kim KOR 28  00:08:57.98  00:00:30.87  00:26:22.51  00:00:37.07  00:16:40.26 30  00:53:08.67
Martin Demuth AUT 19  00:08:55.49  00:00:33.13  00:26:21.38  00:00:39.32  00:16:47.31 31  00:53:16.61
Kwangjun Pak KOR 38  00:09:17.29  00:00:29.48  00:26:41.70  00:00:36.89  00:16:40.71 32  00:53:46.06
Michael Arishita USA 30  00:09:19.27  00:00:31.78  00:26:39.35  00:00:37.29  00:16:38.99 33  00:53:46.67
Wan Hyuk Kim KOR 42  00:09:12.89  00:00:30.13  00:26:45.30  00:00:34.93  00:16:57.50 34  00:54:00.73
Erik Yamir Ramos Croda MEX 35  00:09:15.29  00:00:30.24  00:26:42.39  00:00:36.62  00:17:14.60 35  00:54:19.13
Minho Kweon KOR 39  00:09:00.22  00:00:30.99  00:26:20.61  00:00:38.67  00:18:32.86 36  00:55:03.35
Diego Alejandro Lopez Acosta MEX 29  00:09:14.58  00:00:33.06  00:29:49.18  00:00:40.89  00:16:27.16 37  00:56:44.86
David Nuñez MEX 12  00:09:23.00  00:00:32.44  00:29:27.67  00:00:42.25  00:17:19.44 38  00:57:24.78
Jaehyeon Jo KOR 40  00:09:02.85  00:00:33.42  00:29:35.11  00:00:42.93  00:17:45.08 39  00:57:39.37
Hyeonil Jang KOR 47  00:09:31.92  00:00:32.56  00:29:33.03  00:00:40.30  00:18:24.58 40  00:58:42.38
Juyoung Kim KOR 46  00:09:14.33  00:00:32.75  00:31:11.61  00:00:47.90  00:18:56.08 41  01:00:42.64
Fabian Villanueva Moehl MEX 10  00:09:20.25  00:00:31.45  00:29:21.67  00:00:00.00  00:00:00.00 DNF DNF
Ji Hong Lee KOR 37  00:09:25.43  00:00:33.26  00:29:40.51  00:00:00.00  00:00:00.00 DNF DNF
Jusin Kim KOR 45  00:09:08.65  00:00:35.89  00:29:42.24  00:00:00.00  00:00:00.00 DNF DNF
Hyeonwoo Jeong KOR 41  00:10:14.58  00:00:37.34  00:00:00.00  00:00:00.00  00:00:00.00 LAP LAP
Seong Heum Cho KOR 43  00:09:30.28  00:00:39.75  00:00:00.00  00:00:00.00  00:00:00.00 LAP LAP
- Technical Delegate: Melody Tan /MAS. Head Referee: Sang Pyo Kim/KOR.
- Competition Jury: Melody Tan /MAS, Justin Park/KOR, Byoung Ki Lee/KOR.
- Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (5 laps), Run 5 km (4 laps)
- Water temperature 21.5ºC. Air temperature 17º C. Wetsuits forbidden.
  • 1 Beth Potter

    CountryGBR

    Swim00:09:02.83

    Bike00:29:00.18

    Run00:16:53.82

    Total00:56:25.52

  • 2 Kate Waugh

    CountryGBR

    Swim 00:09:03.85

    Bike 00:28:56.81

    Run 00:17:19.48

    Total 00:56:40.21

  • 3 Zsanett Bragmayer

    CountryHUN

    Swim 00:09:01.73

    Bike 00:29:01.58

    Run 00:17:38.73

    Total00:56:58.98

ATHLETE FIRST ATHLETE LAST NATIONALITY START NUMBER SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
Beth Potter GBR 3 00:09:02.83 00:00:40.43 00:29:00.18 00:00:48.28 00:16:53.82 1 00:56:25.52
Kate Waugh GBR 7  00:09:03.85  00:00:40.41  00:28:56.81  00:00:39.69  00:17:19.48 2  00:56:40.21
Zsanett Bragmayer HUN 2  00:09:01.73  00:00:38.79  00:29:01.58  00:00:38.17  00:17:38.73 3  00:56:58.98
Roksana Slupek POL 15  00:09:19.61  00:00:41.94  00:29:20.11  00:00:37.96  00:17:05.13 4  00:57:04.73
Sandra Dodet FRA 8  00:09:34.83  00:00:42.70  00:29:30.53  00:00:39.35  00:16:52.15 5  00:57:19.55
Paulina Klimas POL 12  00:09:18.26  00:00:41.08  00:29:21.84  00:00:38.46  00:17:22.06 6  00:57:21.68
Bianca Seregni ITA 14  00:09:06.05  00:00:44.13  00:29:32.67  00:00:39.63  00:17:24.03 7  00:57:26.48
Niina Kishimoto JPN 1  00:09:18.68  00:00:38.14  00:29:25.18  00:00:40.88  00:17:30.63 8  00:57:33.49
Charlotte McShane AUS 6  00:09:40.30  00:00:41.61  00:29:23.61  00:00:37.66  00:17:14.67 9  00:57:37.84
Costanza Arpinelli ITA 17  00:09:45.07  00:00:41.23  00:29:20.47  00:00:37.81  00:17:21.71 10  00:57:46.28
Beatrice Mallozzi ITA 18  00:09:32.47  00:00:37.99  00:29:35.66  00:00:39.01  00:17:27.36 11  00:57:52.47
Luisa Iogna-Prat ITA 9  00:09:18.13  00:00:38.42  00:29:25.33  00:00:39.84  00:17:51.00 12  00:57:52.71
Erica Hawley BER 23  00:09:38.37  00:00:42.71  00:29:25.55  00:00:39.76  00:17:27.48 13  00:57:53.84
Emma Jackson AUS 4  00:09:20.35  00:00:41.45  00:29:21.71  00:00:44.11  00:17:56.96 14  00:58:04.56
Rosa Maria Tapia Vidal MEX 16  00:09:32.62  00:00:41.88  00:29:34.00  00:00:44.49  00:17:37.98 15  00:58:10.96
Anahi Alvarez Corral MEX 24  00:09:48.51  00:00:41.64  00:30:32.19  00:00:36.70  00:16:45.23 16  00:58:24.24
Xisca Tous ESP 10  00:09:37.43  00:00:39.47  00:29:32.67  00:00:38.84  00:18:12.10 17  00:58:40.49
Hiraku Fukuoka JPN 5  00:09:34.53  00:00:47.46  00:29:23.88  00:00:38.75  00:18:27.77 18  00:58:52.38
Emma Hogan AUS 21  00:09:28.85  00:00:44.23  00:29:33.82  00:00:36.82  00:18:44.89 19  00:59:08.59
Hye Rim Jeong KOR 26  00:09:39.84  00:00:36.65  00:29:31.04  00:00:45.19  00:18:40.15 20  00:59:12.84
Hanna Maksimava BLR 20  00:09:55.12  00:00:41.03  00:30:25.23  00:00:41.15  00:17:58.30 21  00:59:40.82
Yejin Park KOR 11  00:09:40.95  00:00:42.19  00:30:37.50  00:00:00.00  00:18:56.69 22  00:59:57.31
Gyuri Kim KOR 22  00:09:48.06  00:00:43.62  00:30:31.60  00:00:38.89  00:19:29.62 23  01:01:11.78
Solji Om KOR 28  00:09:44.05  00:00:40.02  00:30:38.39  00:00:42.92  00:19:39.52 24  01:01:24.88
Ji Yeon Kim KOR 19  00:09:55.88  00:00:40.91  00:30:24.94  00:00:45.12  00:19:59.83 25  01:01:46.66
Hee Jin Kim KOR 29  00:10:00.75  00:00:47.23  00:30:15.68  00:00:44.69  00:20:38.16 26  01:02:26.50
Tanja Stroschneider AUT 25  00:10:06.48  00:00:45.97  00:30:09.15  00:00:49.66  00:20:44.89 27  01:02:36.13
Kyeongmin Park KOR 32  00:09:57.83  00:00:47.54  00:32:49.80  00:00:49.55  00:19:32.96 28  01:03:57.66
Cha Hee Pyeon KOR 27  00:10:09.58  00:00:49.18  00:32:35.75  00:00:43.97  00:20:15.83 29  01:04:34.29
Hye Rang Kim KOR 30  00:09:52.62  00:00:47.48  00:32:56.52  00:00:52.79  00:20:07.98 30  01:04:37.37
Yeunhee Cho KOR 33  00:09:59.61  00:00:56.97  00:32:39.73  00:00:47.92  00:21:56.36 31  01:06:20.57
Hanbit Song KOR 31  00:10:09.98  00:00:45.38  00:32:38.55  00:00:00.00  00:24:48.62 32  01:08:22.52
- Technical Delegate: Melody Tan /MAS. Head Referee: Sang Pyo Kim/KOR.
- Competition Jury: Melody Tan /MAS, Justin Park/KOR, Byoung Ki Lee/KOR.
- Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (5 laps), Run 5 km (4 laps)
- Water temperature 21.3ºC. Air temperature 15.4º C. Wetsuits allowed.